آداب دکتر رفتن

وقتی شما نزد پزشک می روید انتظار دارید که ناراحتی شما به بهترین شکل و در اسرع زمان برطرف شود . برای اینکه بهترین نتیجه را از پزشک رفتن خود بگیرید توصیه های زیر را مد نظر قرار دهید تا در این راه کمک کننده باشید:

1- قبل از رفتن به پزشک مواردی را که باید با او در میان بگذارید مرور کنید . اگر به حافظه خود اطمینان ندارید برای یادآوری نکات مهم را روی یک برگه یادداشت کنید

2- لباس مناسب بپوشید. لباسی بپوشید که پزشک به راحتی بتواند شما را معاینه کند. لباسهای چسبان با آستین یا پاچه تنگ و یا لباسهای یکسره مناسب نیستند.

3- سر وقت خود حاضر شوید و از بردن بیشتر از یک همراه به داخل اتاق پزشک خودداری کنید . البته کودکان و نوجوانان می توانند با هر دو والد خود همراهی شوند و در مواردی مثل مشاوره در مورد بیماری های مهم یا تصمیم گیری در مورد نحوه درمان  به تشخیص پزشک ممکن است حضور همه اعضای درجه اول خانواده مثل پدر ، مادر و همسر ضروری باشد. درصورتی که قادر نیستید سر وقت خود حاضر شوید حتما از قبل اطلاع دهید.

4-قبل از ورود به اتاق پزشک تلفن همراه خود را خاموش کنید و یا روی حالت ساکت بگذارید. فراموش نکنید این زمانی است که شما به سلامت خود اختصاص داده اید و هر گونه تلفنی را می توانید موکول به بعد از این زمان کنید. گفتگو با تلفن همراه در اتاق پزشک علاوه بر اینکه باعث تلف شدن وقت اختصاصی شما می شود موجب به هم خوردن تمرکز شما و پزشکتان از روی موضوع اصلی می شود

5- سن واقعی خود را بگویید . مطمئن باشید که بیان سن واقعی از نظر پزشکی موضوع بسیار مهمی است و کاملا مرتبط با بیماری شما است و نقش بسیار مهمی در تشخیص و درمان صحیح بیماری شما دارد.

6- ابتدا مهمترین ناراحتی و شکایت اصلی خود را بیان کنید. بسیاری از بیماران به جای این کار شروع می کنند به تعریف کردن داستان و حواشی قضیه بدون اینکه پس از چندین دقیقه صحبت کردن اصلا ناراحتی خود را ذکر کرده باشند . پس ابتدا در یک عبارت ساده ناراحتی اصلی را بگویید و سپس به شرح آن و سابقه مربوط به آن بپردازید.

7- پزشک را از موارد زیر آگاه کنید حتی اگر فکر می کنید که به این بیماری شما مربوط نمی شود:

– اگر مبتلا به بیماری دیگری هستید و یا سابقه بیماری مهمی داشته اید

– اگر تحت درمان دارویی خاصی هستید :نام دارو و دُز مصرفی دارو

– اگر حساسیت دارویی خاصی دارید

– عاداتی مانند : سیگار کشیدن ، مصرف الکل و مصرف مواد مخدر

8-از وقتی که نزد پزشک هستید استفاده بهینه کنید به این ترتیب از داستان گویی و تعریف ماجراهایی که مستقیما به بیماری شما ربطی ندارند بپرهیزید و در عوض اطلاعات مفید را در اختیاز پزشک بگذارید و اجازه دهید که پزشک زمان مناسب برای معاینه و گفتگو با شما داشته باشد.

9- از پزشک خود در مورد ماهیت بیماری خود ، روش و طول درمان و …. توضیحات لازم را بخواهید. شما باید در مورد بیماری خود و نحوه انتقال و درمان آن اطلاعاتی داشته باشید بنابراین حتی اگر پزشک برای شما توضیح نداد از او بپرسید.

10-در وقت اختصاص داده شده برای شما در مورد دیگران مشورت نخواهید. هیچگاه سعی نکنید پس ازپایان ویزیت خود در مورد اعضای خانواده یا همراهان خود که وقت نداشته اند و در دفتر منشی ثبت نشده اند مشاوره مجانی بگیرید.این کار ضمن اینکه نامناسب و غیراخلاقی است باعث تاثیر نامطلوب روی رفتار و عملکرد پزشک هم می شود.

پی نوشت:

موارد زیر حقوق بیمار است که پزشک مکلف به رعایت آنهاست

– حفظ حریم شخصی و خصوصی بیمار
– رعایت وقت اختصاصی برای هر فرد بیمار
– توجه و دقت کافی و انجام معاینه کامل
– درمان مطابق با آخرین دانسته های روز
– راز داری
– اطمینان از اینکه اگر بیماری فرد خارج از تخصص پزشک باشد خود پزشک این را بیان کرده و به پزشک دیگر ارجاع خواهد داد
– احترام متقابل
– اختصاص وقت کافی برای توضیح و تشریح وضعیت بیماری و نحوه درمان برای فرد بیمار و خانواده او

Advertisements

برچسب‌ها: , ,

11 پاسخ to “آداب دکتر رفتن”

 1. امیر Says:

  سلام. خیلی عالی بود. اگر دوست داشتید و صلاح دانستید :
  به بند 7 اضافه شود : در صورت حاملگی اطلاع دهید
  – در صورتی که نمی توانید سر قرار حاضر شوید اطلاع دهید
  باز هم تشکر. کامل و خوب بود.
  رودرانر : سلام امیرجان . ممنونم از حسن توجه ات. مواردی هم که توذکر کردی عالی است اول نوشتم که در صورتی که نمی توانید حاضر شوید از قبل اطلاع دهید بعد فکر کردم همون عبارت سر وقت حاضر شوید کافی باشه اما اگر اینطور فکر میکنی این جمله را هم اضافه می کنم .

 2. مجتبی Says:

  ببخشید!! شما توی ایران زندگی می کنین؟؟؟

  کدم یکی از دکترای ایرانی رو دیدین که سر وقت حاضر بشن؟؟؟ من 8 ساله که دارم توی درمانگاه کار می کتم (اونم نه یکی! 6تا)… ولی تا حالا ندیدم که یکی از دکترا سر وقتی که خودشون تعیین کردن بیان…

  خیلی از دکترایی که من دیدم فقط میگن «ساکت، تا من نگفتم حرف نزن!!» یا مثلاً «من دکتر فلان هستم، اون مشکلایی که میگی به من مربوط نمیشه!! چرا وقت منو میگیری» و از این قبیل حرفا!!!

  البته اینا همش تجربیات شخصی بودن…
  رودرانر: مجتبی جان درست می گویی نه تنها سر وقت حاضر نشدن بلکه رفتارهای اشتباه دیگری مثل اینکه مثلا چند بیمار را همزمان داخل اتاق می فرستند و موارد دیگر این روزها متاسفانه رایج شده است

 3. باران Says:

  سلام. خوبي .كاشكي براي دكتر هاي عزيز هم اداب برخورد با بيمار مريض رامي نوشتيد.كه يككميمراعات كنند وتند برخورد نكنند منكودك15ماهم راچند بار بردم انگار ……..
  رودرانر : باران جان حق با توست . من معتقدم که اگه بین بیمار و پزشک ارتباط مناسب و خوبی برقرار نشه اصلا درمان میسر نخواهد بود

 4. ميرزا بنويس Says:

  سلام رودرانر جان
  مي شناسي برادر؟
  نمي دونستم وبلاگ داري!
  لينكت كردم عزيز
  رودرانر : سلام میرزا جون . ممنونم

 5. داریوش Says:

  ای بابا
  بنده به اتفاق خانواده گرامی به دکتر متخصص روانشانسی کودکان رفتم، جناب دکتر فرمودند باید 5 تا نوبت بگیرید (ما 4 نفر بودیم) و در عرض 5 دقیقه یک مشاوره توفانی راه انداختن که بیا و ببین. وقت ما همون 5 دقیقه بود که رویهم نزدیک 50 هزارتومن آب خورد.
  یه نکته هم به مطالبتون اضافه کنید که هرموقع به مطب وارد میشید فورا نسخه خودتون رو تحویل بگیرید و بدون سوال و جواب سریع برگردید بیرون. دکتر وقت ندارن. ساعت 11 صبح اومدن باید تا 12 ظهر 100 تا مریض ببینن. ایشون مثل شما بیکار نیستن که……
  موفق باشید مطلب خوبی بود ولی نه برای ایران

  رودرانر: داریوش جان مرسی که تجربه خودت را مطرح کردی . متاسفانه اینگونه رفتارها این روزها خیلی زیاد شده . من حق و حقوق بیمار را هم در انتها ذکر کرده بودم به نظر من بیمار نباید بپذیره که حقش نادیده گرفته بشه. شاید مردم به جای اینکه برن پیش دکترهایی که اسم خیلی معروفی دارند و سرشون شلوغه و وقت کمی برای هر بیمار می گذارند برن پیش دکترهای جوان تر که وقت بیشتری دارند نتیجه بهتری بگیرند

 6. bidaad Says:

  سلام رودرانر عزيز
  استفاده بردم
  ممنون
  رودرانر : درود بر تو بیداد عزیز

 7. shabhayearamesh Says:

  سلام . ای کاش یه آدابی هم برای دکترا می نوشتی از قبیل سر وقت حاضر شدن و سر وقت دیدن مریضا و تازه اینا مربوط به دکترایی که سرشون خلوته وگرنه باید چندین هفته بعدنوبت بگیری و بازم تو مطب منتظر نوبتت بشینی .
  رودرانر : در آخر نوشته در مورد حقوق بیمار که پزشک مکلف به رعایت اون هست هم نوشتم اما چشم به صورت جداگانه در مورد رفتارهای اشتباه پزشکان هم خواهم نوشت.

 8. human being Says:

  سلام رود رانر عزیز
  خوشحالم وبلاگت رامی خوانم… خیلی عالی می نویسی.. همه ی پست هایت را خواندم…
  باشد تا اندک اندک یاد بگیریم که در زندگی رهرو های همراهی باشیم… بنویس و بنویس که خواندنی هستی…
  باشی همیشه
  .
  پزشکی که هم جسم بیمار را و هم فکر ش را می بیند بهترین است… پس بهترینی
  🙂
  رودرانر : HB عزیز، درود بر تو و ممنونم از حسن توجه ات.

 9. 100 لينك برتر روز - 8 تير87 « لينكدوني Says:

  […] آداب دکتر رفتن وقتی شما نزد پزشک می روید انتظار دارید که ناراحتی شما به بهترن شکل […] […]

 10. حرف حساب Says:

  آداب وبلاگ دکتر رفتن چیه دکتر جان؟ 🙂

  رودرانر: عرفان جان «هیچ آدابی و ترتیبی مجوی ….»

 11. khashayar Says:

  از ديد يك پزشك بايد بگويم بسيار زيبابود .من نميدانم ما چرا در برابر هر پرسشي يك ضد پرسش ميزنيم .اميدوارم در باره اداب پزشك با بيمار هم نوشته شود كه بسيار دردناك است ولي اين نوشته كامل و جالبي بود .دگير نبايد كه هي در باره يك پرسش و پاسجي دگر اينجا چيزي نوشت ولي ميشود پيشنهاد داد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: